Kredi Notu

2020'da Kredi Çekmeden Önce Dikkat edilmesi gerken şeyler! Yapmanız gereken en önemli işlemlerden birisi kredi notu durumunuzu sorgulamaktır. Kredi notunuzu sorgulamadan kredi çekmeyiniz. Kredinizin olumlu çıkmaması durumunda başvurudan sonra kredi notunuz düşecektir. Bunun önüne geçmek için başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir.

Risk raporu son 5 yıl içerisindeki hatalı kredi ve finans durumlarınızı gösteren bir sistemdir. Tüm bu kullanılan ürünlere ilişkin bilgiler; finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir. Kredi notu'nu bankalar aracılığı ile öğrenmeniz mümkün, fakat bu sefer puanınızı olumsuz etkilemektedir. Kredi finans hareketlerinizin güncel bigiler ile en doğru şekilde yönlendirilmenizi sağlayarak bankalarda bulunan kredi durumunu yükseltmeye yönelik bir rapor aracıdır. Bu rapor ülkemizdeki tüm bankalar ve diğer finans kuruluşlarından alınan kredi kullanımınızı ve ödeme düzeninizi göstermektedir.

Uzun dönemde finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (KKB) birleştirilerek çeşitli parametreler ile analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama türüne, "Kredi Notu" nedir. Elde edilen bu puan türü raporlama, sisteme üye olan ticari ve bireysel müşterilere belirli ücretler karşılığnda sunulmaktadır. Diğer ülkelerde de benzer kredi notu sistemleri mevcut. Sadece bireysel çaplı müşterilere değil, firmalara, fabrikalara hatta devletlere dahi kredi notu veren uluslararası kuruluşlar var.

Risk Durumu Önceliği

Bankalar için önemli olan Risk durumu önceliği bankaların sizi risk durumuna göre değerlendirme derecesini açıklamakatadır. Bu durumu tablo halinde veya aşağıda açıkalmalı bir şekilde bulmanız mümkün. Kredi notunuzu öğrendikten sonra bu talboya bakarak risk durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Kredi notu sorgularken bankalar öncelikle olası risk durumunuzu ele almaktadır. Oluşturulan risk raporuna göre bankalar finansal talepleriniz doğrultusunda değerlendirmeye alınıp alınmayacağınız konusunda karar veren sistemler kurar. Bu kurulan sistemlerin desteği ile bankalar kredi vermeyecekleri müşterileri hiç değerlendirmeye almaz bu sayede hem zamandan hem de personelden tasarruf etmiş olurlar. Aşağıdaki tabloda finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından belirlenmiş standart risk notu değerlendirme tablosu yer almaktadır. Tabi her finansal kurumun değerlendirme tablosu ve ölçüleri farklılık gösterebilir.


image Örnek olarak ele alırsak, tablodakine benzeyen bir rapor sunan banka, puanlaması 1 ile 699 aralığında olan yani "En Riskli" olan grubu hiç değerlendirmeye almadan otomatik kredi red başvurusu veren bir sistem kurabilir.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor

35% Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları

Bankadan çektiğiniz Kredi taksit ödemeleriniz ve kredi kartı ödemelerinizin extre ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunu yükselten etmenlerdendir. Bu ödemelerin son ödeme tarihinden geç yatırılması, finansal karakterinizi olumsuz yönde etkileyen, kredi notunuzu düşüren en önemli etkenlerden biridir.

35% Güncel hesap bakiyeniz ve güncel borç durumunuz

Banka hesaplarınızda yer alan mevcut varlığınız, bankadaki hesabınızda bulunan mevcut kredi, ek hesap, kredi kartı, nakit avans borcunuz kredi notunuzun etkileyen önemli unsurlardan biridir. Kısacası, bankalarda bulunan nakit varlıklarınız olumlu, bankalarda bulunan borçlarınız da olumsuz yönde kredi notunuzu etkilemektedir.

11% Yeni çekilen kredileriniz ve yeni kredi kartlarınız

Yeni çektiğiniz kredi için ödeme alışkanlığı değerlendirilmesi yapılamadığından yeni başvurulan kredi ürünleri de risklilik oranını arttıraran ve kredi notunuzu düşüren önemli etmenler arasında yer almaktadır.

10% Kredi geçmişiniz

Geçmişte kullanmış olduğunuz ve zamanında yatırılmış kredi avans vb işelmer kredi notunu olumlu etkileyen işlemler arasındadır. Aynı durumda, düzenli ve zamanında yapılan ödemeleri olumlu yönde etkilerken, yaptığınız gecikmeli ödemeler kredi geçmişiniz de kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

9% Diğer bilgileriniz

Bulunduğunuz ay içinde kredi notu almadan, bankalara yapılan ve olumsuz sonuçlanan kredi başvuru sonuçları, son iş yerinizdeki çalışma süreniz vb bilgileriniz de kredi notunuzu belirleyen diğer etkenlerdendir.


Bu işlem boyunca gönderilen bütün SMS'ler ücretsizdir. TCELL 68.00 TL, VF 82.00 TL, TT 68.00 TL.
Bütün veriler, gizlilik sözleşmesi gereğince kimseyle paylaşılmaz.


Risk Raporu Hakkında


image
Kredi Rapor Nedir

Son 5 sene içerisindeki hatalı bankacılık kullanımlarınızı görüntüleyen, detaylı bir istatislik raporudur.


Hizmeti Satın Al


image
Rapor Anlaşılır Mı?

"Risk Raporu" PDF formatında tarafınıza iletilecek. Kolay, anlaşılır ve detaylı bir rapor olarak karşınıza gelecektir.


Hizmeti Satın Alimage
Destek Alabilir Miyim?

Başlatılan aboneliklerde detaylı inceleme için rapor, mail adresinize iletilir. Talep etmeniz doğrultusunda rapor müşteri temsilcilerimiz tarafından analiz edilebilir.

Hizmeti Satın Al


Hemen Kredi Notu Öğren
2018 Kredin Hazır - www.kredi-kolay.com -Tüm hakları saklıdır.