Kredi Notu

2020'da Kredi Çekmeden Önce Dikkat edilmesi gerken şeyler! Yapmanız gereken en önemli işlemlerden birisi kredi notu durumunuzu sorgulamaktır. Kredili işlemelr öncesinde kredi notu sorgulaması yapılmaktadır.

Risk raporu son 5 yıl içerisindeki hatalı kredi ve finans durumlarınızı gösteren bir sistemdir. Tüm bu kullanılan ürünlere ilişkin bilgiler; finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir. Kredi notu'nu bankalar aracılığı ile, tarafımızdan veya findeks aracılığı ile öğrenebilirsiniz . Kredi Notu; finans hareketlerinizin güncel bigiler ile en doğru şekilde yönlendirilmenizi sağlayarak bankalarda bulunan kredi durumunu yükseltmeye yönelik bir rapor aracıdır. Bu rapor ülkemizdeki tüm bankalar ve diğer finans kuruluşlarından alınan kredi kullanımınızı ve ödeme düzeninizi göstermektedir.

Uzun dönemde finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (KKB) birleştirilerek çeşitli parametreler ile analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama türüne, "Kredi Notu" nedir. Elde edilen bu puan türü raporlama, sisteme üye olan ticari ve bireysel müşterilere belirli ücretler karşılığnda sunulmaktadır. Diğer ülkelerde de benzer kredi notu sistemleri mevcut. Sadece bireysel çaplı müşterilere değil, firmalara, fabrikalara hatta devletlere dahi kredi notu veren uluslararası kuruluşlar var.

Risk Durumu Önceliği

Bankalar için önemli olan Risk durumu önceliği bankaların sizi risk durumuna göre değerlendirme derecesini açıklamakatadır. Bu durumu tablo halinde veya aşağıda açıkalmalı bir şekilde bulmanız mümkün. Kredi notunuzu öğrendikten sonra bu talboya bakarak risk durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Kredi notu sorgularken bankalar öncelikle olası risk durumunuzu ele almaktadır. Oluşturulan risk raporuna göre bankalar finansal talepleriniz doğrultusunda değerlendirmeye alınıp alınmayacağınız konusunda karar veren sistemler kurar. Bu kurulan sistemlerin desteği ile bankalar kredi vermeyecekleri müşterileri hiç değerlendirmeye almaz bu sayede hem zamandan hem de personelden tasarruf etmiş olurlar. Aşağıdaki tabloda finansal kuruluşlar ve bankalar tarafından belirlenmiş standart risk notu değerlendirme tablosu yer almaktadır. Tabi her finansal kurumun değerlendirme tablosu ve ölçüleri farklılık gösterebilir.


image

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanıyor

35% Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları

Bankadan çektiğiniz Kredi taksit ödemeleriniz ve kredi kartı ödemelerinizin extre ödemelerinin zamanında yapılması kredi notunu yükselten etmenlerdendir. Bu ödemelerin son ödeme tarihinden geç yatırılması, finansal karakterinizi olumsuz yönde etkileyen, kredi notunuzu düşüren en önemli etkenlerden biridir.

35% Güncel hesap bakiyeniz ve güncel borç durumunuz

Banka hesaplarınızda yer alan mevcut varlığınız, bankadaki hesabınızda bulunan mevcut kredi, ek hesap, kredi kartı, nakit avans borcunuz kredi notunuzun etkileyen önemli unsurlardan biridir. Kısacası, bankalarda bulunan borçlarınız ve ödeme şekliniz yeni kredi işlemlerinizi doğrudan etkilemektedir.

11% Yeni çekilen kredileriniz ve yeni kredi kartlarınız

Yeni çektiğiniz kredi için ödeme alışkanlığı değerlendirilmesi yapılamadığından yeni başvurulan kredi ürünleri de risklilik oranını arttıraran ve kredi notunuzu düşüren önemli etmenler arasında yer almaktadır.

10% Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

9% Diğer Unsurlar

Diğer unsurlar kredi notunun %9'unu oluşturmaktadır.


Bu işlem boyunca gönderilen bütün SMS'ler ücretsizdir.
Abonelik Ücreti
TURKCELL 139.00 TL/AY
VODAFONE 149.00 TL/AY
TELEKOM 139.00 TL/AY.
Bütün veriler, gizlilik sözleşmesi gereğince kimseyle paylaşılmaz.


İletişim

0850 210 4242
ZETRO MEDIA & CONSULTING LTD
Serbest liman ve bölge PK-No:910 Gazimağusa/Cyprus

Risk Raporu Hakkında


image
Kredi Rapor Nedir

Son 5 sene içerisindeki hatalı bankacılık kullanımlarınızı görüntüleyen, detaylı bir istatislik raporudur.


Hizmeti Satın Al


image
Rapor Anlaşılır Mı?

"Risk Raporu" PDF formatında tarafınıza iletilecek. Kolay, anlaşılır ve detaylı bir rapor olarak karşınıza gelecektir.


Hizmeti Satın Alimage
Destek Alabilir Miyim?

Başlatılan aboneliklerde detaylı inceleme için rapor, mail adresinize iletilir. Talep etmeniz doğrultusunda rapor müşteri temsilcilerimiz tarafından analiz edilebilir.

Hizmeti Satın Al


Hemen Kredi Notu Öğren
2018 Kredi Notun Hazır - www.kredi-kolay.com -Tüm hakları saklıdır.